zobacz również
Miasto Korzyści
Od września 2016 roku m.st. Warszawa uruchamia program Miasto Korzyści dla placówek wsparcia dziennego. Udział w programie umożliwi bezpłatne korzystanie z miejskiej oferty usług, szkoleń i zasobów. Zadaniem beneficjentów programu będzie dbanie o systematyczne podnoszenie standardów jakości.
O programie
Program Miasto Korzyści powstał po to, aby wspierać warszawskie PWD i ich kadrę w rozwoju. Miasto zapewni użytkownikom dostęp do konkretnych usług i zasobów tak, aby na bieżąco wspomagać organizacje w podnoszeniu standardów jakości i merytorycznej pracy z beneficjentami. Platforma została zaprojektowana, przygotowana i będzie zarządzana przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”. Do programu może zapisać się każda stołeczna PWD widniejąca w wykazie Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Dodatkowe elementy społecznościowe jak profil PWD, moduł rejestracji na szkolenia oraz punkt wymiany usług i zasobów mają usprawnić współpracę, wymianę informacji, know-how, dóbr i innych zasobów pomiędzy organizacjami.
Dla praktyków od praktyków
Twórcom platformy przyświecały przede wszystkim dwie wartości – użyteczność i minimalizm. System ma być intuicyjny i prosty w obsłudze oraz adekwatnie, w ramach możliwości Miasta, odpowiadać na potrzeby PWD sygnalizowane na spotkaniach, warsztatach i konsultacjach, jak również w ankiecie przeprowadzonej na przełomie roku 2015 i 2016 przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”.
Aż 75% uczestników badania internetowego opowiedziało się wtedy za wprowadzeniem takiego programu. Najwięcej obaw wzbudziła proponowana formuła lojalnościowa – jako opresyjna i nakłaniająca do niezdrowego współzawodnictwa.
W ostatecznym kształcie Miasto Korzyści ma przede wszystkim wspierać w rozwoju. Przyjęte kryteria zapisu odnoszą się bezpośrednio do standardów pracy, do których PWD i tak dążą, aby podnosić atrakcyjność swoich placówek w oczach beneficjentów, partnerów i grantodawców. Program ma je wesprzeć w szybszym osiągnięciu zakładanych celów.
Metoda nadawania statusów kładzie nacisk na rozwój i myślenie proaktywne, brak rankingów czy punktów pozwala uniknąć rywalizacji i wspomaga proces integracji stołecznych PWD. Miasto chce budować z NGOsami relacje oparte na zaufaniu i partnerstwie, bez konieczności bezustannej kontroli. Dlatego ewaluacji jakości swoich programów organizacje dokonają w programie same.
Standardy jakości promowane w systemie odnoszą się do takich dokumentów strategicznych jak: ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, Program Rodzina na lata 2010-2020 m.st. Warszawy oraz raport Funkcjonowanie placówek wsparcia dziennego na terenie Miasta Stołecznego Warszawy z 2013r. Umożliwia to stawianie sobie realistycznych celów oraz długoterminowe planowanie rozwoju placówki, zgodnie z istniejącymi w naszym kraju wymogami legislacyjnymi.
Mechanizm działania
Każda PWD po rejestracji dokonuje samooceny na elektronicznej karcie ewaluacji zgodnie ze zdefiniowanymi standardami i wzorem. Na tej podstawie system klasyfikuje placówkę do jednej z trzech kategorii-statusów (standard, premium, VIP). Aktualny status PWD uprawnia ją do korzystania z określonej puli usług i zasobów. Weryfikacja statusu poprzez ponowną autoewaluację odbywa się 2 razy w roku szkolnym (we wrześniu i marcu). Tryb odbioru „nagród” będzie zależał od ich typu i dostępności, związanej z możliwościami budżetowymi i organizacyjnymi m. st. Warszawy. W koszyku docelowo znajdą się m.in. usługi specjalistyczne, oferty szkoleniowe, konsultacje i superwizje oraz pomocne programy i narzędzia pracy. Wszystko po to, żeby skuteczniej odpowiadać na potrzeby beneficjentów i wspólnie stawiać czoła wyzwaniom współczesności.
Zasady autoewaluacji
Ewaluacja PWD odbywać się będzie na Karcie Ewaluacji w skali dwustopniowej (spełniam / nie spełniam). Przy każdej kategorii znajdować się będzie edytowalne pole. Tu PWD wpisze konkretne projekty, działania lub aktywności, które realizuje w ramach każdej z nich.
Statusy PWD
Status STANDARD: poziom podstawowy, każda warszawska PWD powinna spełniać te kryteria, aby prowadzić w pełni profesjonalną i merytoryczną pracę z wychowankami. Chcąc uzyskać ten status PWD musi spełniać wszystkie kryteria.
Status PREMIUM: poziom ponadpodstawowy, wymaga od placówki dodatkowego zaangażowania w doskonalenie metod pracy i programów oraz szerszej oferty pedagogicznej. Chcąc uzyskać ten status placówka musi spełniać co najmniej 80% z wymaganych na tym poziomie kryteriów.
Status VIP: poziom zaawansowany, na którym placówki wypracowują własne rozwiązania i metody pracy, wykazują się szczególną aktywnością zarówno na poziomie merytorycznym, jak i organizacyjnym. Chcąc uzyskać ten status placówka musi spełniać co najmniej 70% wymaganych kryteriów.
Źródło: Czasopismo „O!”, nr 3 (4), wrzesień 2016