zobacz również
Przyjazne miejsce na Bemowie
Placówka wsparcia dziennego Akademia Dzieci i Młodzieży prowadzona przez Fundację EDUSA na warszawskim Bemowie działa od 2014 roku. Wyrosła z bolączek i potrzeb społeczności lokalnej.
Gramy lokalnie
Od 2007 roku prowadziłem zajęcia profilaktyki uzależnień w bemowskich szkołach. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wielokrotnie mówili mi, że w ich okolicy brakuje miejsca, w którym mali i duzi mogliby się uczyć i bawić po lekcjach. Moje dzieciaki same pokazały mi nawet konkretny obszar. Dzięki wysiłkom m.in. naszego zespołu w 2013 roku osiedle komunalne TBS przy ul. Pełczyńskiego znalazło się na mapie miejsc zagrożonych w Warszawie. My już w 2011 założyliśmy tu swoją pierwszą PWD z zaprzyjaźnioną Fundacją Pomocy Społecznej „Chodźmy Razem”– Dziecięco-Młodzieżowe Centrum „Przystań”. Dwa lata później pracownicy świetlicy zadecydowali o powołaniu organizacji zakorzenionej w bemowskiej społeczności lokalnej. I tak w 2014 roku zadanie stworzenia placówki otrzymaliśmy już jako Fundacja EDUSA w ramach dotacji dzielnicy Bemowo. Zahartowany w bojach zespół z Paniami Agatą, Natalią, Jolą, Wiolettą i nowym „nabytkiem” psycholog Patrycją zabrał się do dzieła. Niebawem dołączyły do nas jeszcze dwie Panie Anie, absolwentki Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz muzyk Pan Piotr. Zawsze, gdy zaczyna swoje muzykowanie, pyta: Panie Kierowniku, mam grać? Zawsze gramy. Lokalnie.
Mroźne początki Akademii
Gdy w styczniu 2014 roku wszedłem do lokalu przy ulicy Generała Tadeusza Pełczyńskiego 30 A, przez głowę przebiegła mi tylko jedna myśl: Czy sprostamy zadaniu? Puste pomieszczenia, brak ciepłej wody, telefonu, Internetu, a przede wszystkim, ani jednego mebla, nawet krzesła i stołu, przy którym można by usiąść i rozpocząć zapisy do nowo powstałej placówki wsparcia dziennego. Ruszyłem z determinacją do miejscowych urzędów i instytucji. Z pierwszej rundy po dzielnicy przywiozłem kilka krzeseł i stolik. Z Bemowskiego Centrum Kultury przyjechały kilka dni później dwie ławki i kolejny stolik. Jeden z radnych przywiózł je osobiście. Prawdziwe skarby znalazłem w magazynach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dzięki hojności darczyńców już niebawem dzieci z budynków socjalnych usiadły do odrabiania lekcji. Później pomogła zaprzyjaźniona uczelnia pedagogiczna i firma komputerowa. W połowie lutego ruszyliśmy wreszcie „pełną parą”. Choć ciepła woda popłynęła w rurach dopiero kilka dni później. Z dumą zawiesiliśmy nad wejściem szyld z napisem: Akademia Dzieci i Młodzieży EDUSA.
Nasi podopieczni pochodzą z różnych domów. Łączy ich to, że potrzebują zorganizowania czasu wolnego – dla nich nuda jest złem.
Nasza PWD
Budowę placówki wsparcia dziennego realizowaliśmy jeszcze przez długie tygodnie, aby do końca pierwszego roku działalności przyjąć 44 dzieci i młodzieży. W tym samym czasie w mieszczącej się w tym samym lokalu placówce specjalistycznej – Centrum Wychowania i Profilaktyki EDUSA nasi wychowankowie korzystali z bogatej oferty zajęć z zakresu pedagogiki rewalidacyjnej i edukacyjnej, oligofrenopedagogiki z terapią pedagogiczną, pedagogiki socjalno-opiekuńczej, polityki społecznej, terapii pedagogicznej, pedagogiki specjalnej, pedagogiki resocjalizacyjnej, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, surdopedagogiki, psychologii klinicznej, logopedii. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 1200 młodych ludzi. Po pierwszym roku, wsłuchując się w głosy partnerów, poszerzyliśmy ofertę. Dziś pomagamy dzieciom w wieku od 7 do 17 roku życia. Ważnym elementem była i jest profilaktyka uzależnień od alkoholu, narkotyków, dopalaczy oraz cyberprzemocy. Przeprowadzamy zajęcia z utrwalania więzi koleżeńskiej i pozytywnych działań, i zachowań w środowisku rówieśniczym takich jak kreatywność, empatia, asertywność.
Centrum Wychowania i Profilaktyki
EDUSA 2015 – wybrane statystyki
105
dyżurów z profilaktyki uzależnień: grupowych i indywidualnych, dla rodziców i opiekunów
1188
uczestników warsztatów profilaktycznych
122
pacjentów terapii logopedycznej,
110
terapii pedagogicznej
224
uczestników zajęć socjoterapeutycznych
117 dzieci, 13 rodziców i 20 spotkań grupowych objętych pomocą pedagoga specjalnego
294
uczestników zajęć metodą ruchu rozwijającego
78
dorosłych bierze udział w cyklu warsztatów wychowawczych
ZAPRASZAMY!
Dzięki pracy naszych wychowawców placówka na Bemowie cieszy się opinią miejsca przyjaznego dziociom i młodzieży oraz otwartego na współpracę z rodzicami i społecznością lokalną. Jeśli macie ochotę nas odwiedzić, zapraszamy.
Pracujemy również nad motywacją do nauki oraz do prac w domu. Swoją ofertą staramy się objąć kompleksowo dzieci i dorosłych, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Jesteśmy otwarci na nowe trendy pedagogiczne i współpracujemy nie tylko z praktykami, ale również z jednostkami badawczymi.
Pasja przede wszystkim
Dzisiaj Akademię Dzieci i Młodzieży odwiedza wielu nowych chętnych. Na co dzień korzysta z naszej oferty 30 dzieci. Łącznie do końca czerwca w zajęciach organizowanych przez naszą placówkę uczestniczyło 1351 dzieci i młodzieży. Nasi podopieczni pochodzą z różnych domów. Łączy ich to, że potrzebują zorganizowania czasu wolnego – dla nich nuda jest złem. Od niej zaczyna się zainteresowanie alkoholem, narkotykami i wszelką destrukcją. Nie ma specjalnych kryteriów przyjęcia do naszej placówki. Kto przyjdzie i chce, ten zostaje. Akademia dla wszystkich stwarza możliwość samorealizacji. Działa tutaj koło fotograficzne, zespół taneczny hip-hopowo-rockowy w ramach warsztatów tanecznych Rap-Rock, zespół teatralno-muzyczny oraz wokalny. Nasza młodzież „uruchomiła” herbaciarnię z Edusową Ceremonią Parzenia Herbaty, w czasie której, pod nadzorem Pani Agaty, odbywają się zajęcia tworzenia biżuterii artystycznej. Powstał także zespół redakcyjny, którego celem jest wydawanie w wersji elektronicznej Bemowskiego Informatora Pozarządowego EDUSA. Co tydzień dzieciaki spotykają się z psycholog Panią Zuzanną na warsztatach jogi i relaksacji.
Świetlica drugim domem
Najstarsi tacy jak Patrycja, Mateusz, Kamil, Filip, dwie dorastające panny Oliwie, dwóch Kacprów, którzy ukończyli już 17 lat, często zostają jako pomocnicy-doradcy. Inspirują i wspierają nas w realizacji zajęć dla młodszych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że „świetlica” jest od kilku lat ich drugim domem, a nie tylko miejscem nadrabiania zaległości szkolnych. Choć sprężać się trzeba, bo na edukację kładziemy duży nacisk. I mamy efekty. W tym roku, dzięki pracy Pani Natalii w okresie wakacyjnym, dziewięcioro naszych podpieczonych uzyskało promocję do następnej klasy, „pokonując” zagrożenia z kilku przedmiotów. Zgrana ekipa świetlicowa zdobywa też nagrody. W czerwcu ubiegłego roku wyróżnienie Złote Serce w ogólnopolskim programie Od Serca – Pomagamy Innym, zorganizowanym przez LOTTE Wedel, a kilka miesięcy później nagrodę główną Programu Grantowego Plebiscyt Sąsiedzki.
Pamiętne chwile
W pamięci utkwiły nam trzy występy zespołu tanecznego na imprezie plenerowej Europa Zmienia Warszawę. Zatańczyć na Placu Zamkowym, i to aż trzy razy, to nie lada wyczyn dla młodych tancerek: Zosi, Toli, Patrycji, Wiktorii, Oli, Julci i Weroniki, które przecież dopiero kilka tygodni wcześniej stawiały swoje pierwsze kroki pod okiem instruktorki, Pani Karoliny. Z naszym programem tanecznym Gorączka Bemowskiej Nocy oraz spektaklem The Show Must Go On, odwiedzaliśmy festyny, pikniki profilaktyczne oraz szkoły, gdzie byliśmy bardzo gorąco przyjmowani, nie tylko przez dzieci i młodzież, ale także przez nauczycieli i rodziców. Ciepło wspominamy występy naszego zespołu na deskach Amfiteatru im. Michaela Jacksona oraz w Zespole Szkół nr 46 i Szkole Podstawowej nr 350, gdzie wcieliłem się dwa razy w postać Freddiego Mercury’ego (no i… do dwóch razy sztuka). To wszystko zasługa Pani Małgosi, pomysłodawcy i autorki inscenizacji.
Wolontariusze i rodzice
Wolontariuszem może zostać każdy, u nas nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Przykładem prawdziwego wolontariatu w naszej PWD jest Agata – wcześniej wychowanka, a dzisiaj, wolontariuszka i studentka pedagogiki w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Po ukończeniu studiów chciałaby podjąć pracę w miejscu, w którym się wychowywała i nauczyła pomagać potrzebującym. Obecnie na stałe jest z nami 16 wolontariuszy plus wspierający nas byli i obecni współpracownicy, którzy chętnie do nas zaglądają. To właśnie wolontariusze z ADiME w 2015 roku, w tym Konrad, Daniel, Kuba, Dominik brali udział w organizacji Dnia Dawcy Szpiku Kostnego we współpracy z DKMS – I ty możesz uratować komuś życie. Zebraliśmy wtedy do ogólnopolskiego rejestru dane kilkudziesięciu chętnych. W naszej „świetlicy” ściśle współpracujemy także z rodzicami. W kwietniu 2016 r. powołaliśmy nawet Radę Rodziców. Włączanie ich do procesów decyzyjnych, do planowania i rozwoju placówki to nasz autorski pomysł. Współpraca zachodzi w atmosferze wzajemnego szacunku, zaufania i z podziałem według kompetencji i odpowiedzialności – mówi Pani Grażynka, Przewodnicząca Rady.
Akcje charytatywne
Chcąc uczyć dzieci dobroczynności, bierzemy czynny udział w akcjach charytatywnych. W czerwcu 2016 roku Fundacja EDUSA przekazała Agnieszce, Piotrusiowi i Weronice, młodym, niepełnosprawnym mieszkańcom dzielnicy Bemowo, trzy rowery trójkołowe rehabilitacyjne „Dominik” oraz cztery wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych (w tym, jeden dla dziecka) ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Opiekunów NADZIEJA. Było to możliwe dzięki pomocy Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Północ i Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Dziękujemy za pomoc w tej akcji Pani Kasi i Pani Karinie z TBS oraz Pani Galinie z Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestniczymy również w akcji recyclingowej odzieży używanej.
Partycypacja obywatelska
Staramy się na co dzień zachęcać mieszkańców z dzielnicy Bemowo do aktywnych działań na rzecz naszego miasta, w tym zainteresować ich ideą budżetu partycypacyjnego. Zależy nam na współpracy z podmiotami reprezentującymi bemowskie środowiska lokalne, z tzw. Małej Inicjatywy Lokalnej. Współpraca z Panią Aleksandrą, Panią Magdaleną i Panem Bartkiem z miejscowego MAL, a także animatorami Bemowskiego Centrum Kultury – Magdą, Natalią i Robertem, zaczyna przynosić wymierne efekty. Wspólnie zorganizowaliśmy uliczne wystawy fotograficzne, m. in. na Forcie Bema oraz podczas Wielkiej Bemowskiej Garażówki w Amfiteatrze im. Michaela Jacksona.
Fundacja EDUSA powstała w 2013 roku na warszawskim Bemowie, by wspierać członków lokalnej społeczności w radzeniu sobie z trudną sytuacją życiową.
Misją Fundacji jest prowadzenie działalności informacyjnej, edukacyjnej, profilaktycznej, doradczej, szkoleniowej, kulturalnej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej i terapeutycznej wśród dzieci i młodzieży.
Źródło: Czasopismo „O!”, nr 3 (4), wrzesień 2016